Ideální vzdálenost od křesla k televizi poznáte podle rozlišení a úhlopříčky

Ideální vzdálenost od křesla k TV poznáte podle rozlišení a úhlopříčky

Vybrat televizi není snadný úkol. Po boomu CRT obrazovek dnes mnozí touží po velkých širokoúhlých LCD televizorech. Stejně tak jsou oblíbené LED TV s podsvícením a plazmové televizory. Velké oblibě se těší i takzvané 3D TV a nově na trh přichází s OLED displejem. Především ale každý touží po velké obrazovce.

Výběr usnadňují parametry a naše očekávání. Velmi často si lidé kupují televize s co největší úhlopříčkou. Proč? Protože chtějí mít krásný obraz při sportovním utkání i při sledování oblíbeného seriálu. Bohužel pravidlo „Čím větší úhlopříčka, tím lepší obraz.“ rozhodně neplatí.

 

Krásu obrazu ovlivňuje pozorovací vzdálenost i úhel

Ano, krásu obrazu určuje především rozlišení. Nejčastěji je v nabídce rozlišení HD Ready. O něco lepší volbou je Full HD a žhavou novinkou je ultravysoké rozlišení 4K. Jenže ani nejlepší rozlišení vám nepomůže, budete-li se dívat na televizi ze špatné vzdálenosti a špatného úhlu.

 

Pozorovací vzdálenost

Máte-li malý obývací pokoj a na televizi se díváte z dálky ani ne jednoho metru, pak zapomeňte při HD Ready rozlišení na úhlopříčku obrazovky větší než 55 cm. Při koupi větší televize vsaďte na vyšší rozlišení. V opačném případě vás rozhodně nečeká ostrý obraz a jasné barvy.

Pamatujte, že pozorovací vzdálenost by se měla rovnat dvakrát až třikrát velikosti úhlopříčky, avšak čím lepší rozlišení TV má, z tím menší vzdálenosti se můžete dívat na větší obrazovku.

A jaká je doporučená pozorovací vzdálenost televizoru? Důležité je vědět rozlišení a úhlopříčku. Ta se udává v palcích nebo v centimetrech.

tabulka - pozorovací vzdálenosti

 

Pozorovací úhel

Kvalitu obrazu kromě vzdálenosti ovlivňuje také pozorovací úhel. U LED a LCD televizorů je ideální 170 až 178 °. Je-li úhel nižší, pak lze očekávat ztmavnutí obrazu, méně kontrastní barvy a ztrátu jasu.

 

Nakupte ten správný televizor výhodně na Rozbaleno.cz ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *