Osvětlení pokojů by mělo být funkční, estetické i hravé

OsvýtlenÝ pokoj¨ by mýlo břt funkŔnÝ, estetickÚ i hravÚ

Osvětlení v bytě není radno podceňovat. Každá místnost i každá její část má svá specifika. Téměř všechny pokoje vyžadují kombinaci denního a umělého světla. Denní bohužel mnohdy ovlivnit nemůžeme, zato s umělým si pohrát lze.

 

Světla v kuchyni musí být prakticky rozvrženy

Kuchyň je pomyslně rozdělená na dvě části, a to jídelní a pracovní. Dominantou jídelní části by mělo být stropní světlo, které v tomto případě musí být nejen funkční, ale i estetické. Vhodné je zvolit závěsné svítidlo. To zajistí více světla.

BN000160703_AA1_0

Do pracovní části kuchyně vybírejte bodová světla. Skvělou volbou jsou LED pásky. Ty si snadno sami rozvrhnete, ve které části linky budou svítit. Světlo nesmí chybět ani nad varnou deskou. To ale většinou zajišťuje bodové osvětlení zabudované v digestoři.

 

Do obývacího pokoje volte designové osvětlení

V obývacím pokoji musí být zajištěno osvětlení hned v několika formách. Jednak je vhodné mít jedno centrální v podobě klasického stropního lustru. Dále nezapomínejte na osvětlení k televizi, které by mělo v pokoji navodit poklidnou intimní atmosféru. Vybírat můžete mezi bodovým osvětlením, nejrůznějším podsvícením umístěným v nábytku nebo mezi stojacími lampy se stínidly a designovými kousky.

BN000627614_AA1_0

V neposlední řadě nezapomínejte na lampičku na čtení. Jestliže si rádi v obývacím pokoji čtete, pak je výborným řešením kombinace stojací lampy s lampičkou. Zářivka svítící do stropu místnosti vykouzlí pohodovou atmosféru pro večerní film a výkonná lampička zas dostatek světla pro knihu.

 

Světla v dětském pokoji jsou rozdělena do tří zón

Ložnice je místem, kde dobíjíme energii. Není proto potřeba, aby zářila jak vánoční stromeček. Postačí jedno dominantní světlo, které navodí příjemnou atmosféru. Pro večerní čtení nezapomeňte na lampičky. Ty mohou být buď stolní nebo nástěnné.

MM000663070_AA3_0

Dětský pokoj je nutné rozvrhnout do několika zón, a to do spací, hrací a učící. K posteli dítěte patří malá lampička na čtení a případně jemné noční světlo, které dítěti pomůže usnout beze strachu ze tmy. Dále je nutné mít jednu lampičku u psacího stolu. Nejen pro hraní by v pokoji nemělo chybět centrální světlo umístěné uprostřed pokoje.

Inspiraci pro správné osvětlení najdete na rozbaleno.cz ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *